Nejnovější články

Náhrdelník Giulia

Techniky výroby šperků z muránského skla

Muránské sklo (často také známo jako benátské sklo) se vyrábí na ostrově Murano u Benátek (předtím v Benátkách do 1292) již od konce 13. století. Skláři byli pod trestem smrti nuceni po dlouhou dobu uchovávat tajemství výroby z generace na generaci.

 

 

A nyní už se podívejme jakými nejčastějšími metodami nádherné muránské sklo vzniká:

 

Technika výroby glass sheet (tabulového skla):

Výroba skleněné tabule je nejnovější a nejmodernější technikou. Tabule benátského skla se posází plátky zlata či stříbra, kousíčky benátského a jiného barevného skla. Výrobní proces trvá mnoho hodin a vyžaduje velkou představivost, aby mohl vždy vzniknout nový vzor v nových barvách. Poté se nahoru, jako při výrobě sendviče, položí další tabule benátského skla, tentokrát v jiné barvě. Celý výtvor se vloží do velké sklářské pece a celou noc probíhá proces tavení. Pak je sklo připraveno k tomu, aby se z něj vykrojily různé tvary a předměty, které jsou od začátku až do konce vyrobeny ručně. Takovéto sklo se používá k výrobě talířů, rámů, šperků, klíčenek, přívěsků a dalších předmětů.

 

 

Technika lampwork (ručního vinutí):

Jedná se o nejstarší dochovanou techniku výroby skla na ostrově Murano. Při ní se taví různé typy skla, čímž vznikají neustále nové tvary a barevné kombinace.
Pro tvarování skla používá sklářský mistr po celou dobu plynový hořák, který dosahuje vysoké teploty, což mu umožňuje vytvářet rozličné tvary, barvy a rozměry.
Tato technika využívá průhledné nebo barevné skleněné pruty, které se taví spolu s dalšími materiály, jako jsou muránské sklo, zlato, stříbro a další cenné materiály.
Technika se už několik století předává z otců na syny a není snadné najít mladé pokračovatele, kteří by měli tolik představivosti, trpělivosti a preciznosti, kolik tato metoda výroby vyžaduje.

 

 

Technika Murrina:

Výroba skla technikou Murrina je ze všech tří technik nejnáročnější: skleněné tyčinky se nařežou na malé špalíčky, tzv. korálky millefiori (tisícikvěté korálky) a spojují se v různých tvarech a barvách v měděném rámku jako mozaika. Jednotlivé kousky benátského skla se do rámku vkládají ručně, a vzniká tak jedinečná kompozice.
Tuto techniku nemůže provádět kdokoliv – řemeslník musí mít spoustu trpělivosti a představivost, aby mohl vhodně zkombinovat širokou škálu barev benátského skla a pokaždé vytvořit nový vzor. Rámky se pak ve speciálních nádobách vloží do sklářské pece, kde se sklo přes noc roztaví, čímž se zvětší jeho tloušťka. Poté se každé sklíčko hodinu ručně brousí a čistí, aby získalo svůj finální vzhled. Takto se upraví pro různé rozměry hodinek, přívěsků, klíčenek, skleněných zarážek, rámečků a dalších šperků či doplňku.

 

Taťána Reichelová

Taťána Reichelová

Milovnice dobrých vztahů, rychlých aut, italské kuchyně, šampaňského a skleněných šperků.
Taťána Reichelová

Latest posts by Taťána Reichelová (see all)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *